Magazyn i logistyka to bardzo odpowiedzialny dział każdej firmy. Od jakości wykonywanej pracy zależy płynny przepływ półproduktów i wyrobów gotowych. Poza tym dobrze zorganizowane i zaplanowane procesy logistyczne pozwalają osiąganie przewagi konkurencyjnej nad innymi firmami, które prowadzą działalność na tym samym rynku.

Do sprawnego działania magazynu potrzebne są odpowiednie zasoby. Jednakowo ważne są zarówno zasoby ludzkie jak i wyposażenie. Wśród wyposażenia możemy wyróżnić między innymi opakowania, wózki warsztatowe, regały magazynowe, ale także programy magazynowe.

Program magazynowy

Wybór właściwego programu do obsługi magazynu wcale nie jest rzeczą prostą. Wynika to z tego, że na rynku aktualnie jest wiele różnych firm dostarczających i wdrażających oprogramowanie.

Tak duży wybór powoduje, że każdy przedsiębiorca może dobrać programy magazynowe odpowiednio skrojone do własnych oczekiwań i wymagań. Niestety aby dobrać ten właściwy soft należy poświęcić na to bardzo dużo czasu.

Do dyspozycji są dwa podstawowe rodzaje programów. Jeden to rozwiązania, które instalowane są offline tzw. desktopowe. Drugą grupę stanowią programy chmurowe, do których użytkownicy mają dostęp z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy tylko podać login i hasło oraz mieć odpowiedniej jakości połączenie z internetem.

Dlaczego to ważne, aby mieć odpowiednie oprogramowanie magazynowe?

Każda komórka w firmie musi dysponować takimi narzędziami, które dają jej możliwość sprawnej realizacji powierzonych zadań. Nie inaczej jest również z magazynem. Jak ważny jest to problem wie każdy kierownik magazynu, który na co dzień korzysta z programu komputerowego.

Przy wyborze dostawcy programu warto zwrócić uwagę na jego staż na rynku, ilość wdrożeń i opinie klientów. Warto będzie, także zapytać o support posprzedażowy i wsparcie techniczne połączone ze szkoleniami.

Efektem poprawnego wyboru będzie łatwa i przyjemna praca, która będzie skutkowała wzrostem efektywności oraz mniejszą ilością błędów popełnianych przez magazynierów.