Lokalny biznes a nietypowa lokalizacja.

Lokalizacja firmy jest ściśle uzależniona od profilu i rodzaju jej działalności.

Przykładem, może być firma opierająca swój profil o usługi internetowe do której funkcjonowania wystarczy jedynie sprawny marketing i dostęp do internetu a lokalizacja może być kwestią drugo czy nawet trzecio planową.

Sytuacja ta jednak jest zgoła odmienna w przypadku firm typowo usługowych jak na przykład salon fryzjerski, salon kosmetyczny, stomatolog czy apteka która jest ściśle uzależniona od bliskości potencjalnych klientów.

Stąd możemy zaobserwować dość schematyczne sytuacje gdzie na nowo oddanych osiedlach, pierwsze lokale usługowe zamieniają się w żabki, apteki i salony kosmetyczne. Są to typowe rodzaje działalności zależne od ilości pobliskich mieszkańców.

Logicznym jest fakt, iż w takiej sytuacji każdy przedsiębiorca chciał by mieć monopol i być jedynym na możliwie jak największym terenie, mieście czy osiedlu.

Ale wbrew pozorom są też wyjątki, do których dla przykładu należy lekarz czy fryzjer.
Mieszkając w dużym mieście nie udamy się do apteki czy piekarni, na drugi koniec miasta ale do dobrego lekarza lub fryzjera już tak…

Salon Fryzjersko Kosmetyczny a bardzo nietypowa lokalizacja.

Dobrym przykładem wyjątkowo nietypowej lokalizacji jest salon kosmetyczno fryzjerski Esterka z Warszawy. Mieści się on na ul. Kłobuckiej 23C na osiedlu Sakura, praktycznie na granicy dwóch dużych dzielnic, Ursynowa i Mokotowa. Jak by tego było mało, salon ten znajduje się dokładnie na granicy dwóch dużych osiedli Mokotowa a jest to Służew i Służewiec. Ale to jeszcze nie wszystko, ponieważ omawiany salon kosmetyczny, mieszcząc się na granicy Ursynowa z Mokotowem jest nijako w lokalizacji będącej po za dużymi skupiskami mieszkańców. Z jednej strony salonu znajdują się wyścigi konne Służewiec, z drugiej strony lotnisko Chopina w Warszawie. Od strony Ursynowa, szczególnie ul. Kłobuckiej w stronę ulicy Poleczki znajdują się już same tereny przemysłowo biznesowe. Jedynie od strony Mokotowa zaczynają się duże osiedla i skupiska firm jednakże jest tam duża konkurencja i dosłownie zagłębie różnych salonów kosmetycznych i fryzjerskich.

Reasumując, jak działalność typowo usługowa mieszcząca się na granicy dwóch dzielnic (Ursynowa i Mokotowa) a także na granicy dwóch osiedli (Służew i Służewiec) i dodatkowo miedzy bardzo dużymi martwymi sektorami (lotnisko Chopina w Warszawie i wyścigi konne w Warszawie) a do tego wszystkiego granicząc z jednej strony z terenami typowo przemysłowymi i niezagospodarowanymi może z wielkim powodzeniem istnieć i sobie radzić?

Jednak Salon fryzjersko kosmetyczny dobrze wiedział co robi…

Jak więc salon kosmetyczny, fryzjerski czy jakakolwiek lokalna forma działalności gospodarczej, w tak nietypowej lokalizacji może przetrwać a do tego ciesząc się tak dużym powodzeniem?

Chęć odpowiedzi na te pytania zaowocowała spotkaniem się z właścicielem tego salonu fryzjerskiego co w zadziwiający nas sposób rozwiązało nasze wszelkie wątpliwości.

Okazało się, że tak nietypowa lokalizacja ma dużo plusów a działania właścicieli salonu kosmetyczno fryzjerskiego była celowa.

Tak zwaną, martwą strefę warszawskiego portu lotniczego Chopina, salon sprytnie przekuł w dużą ilość potencjalnych klientów potrzebujących usług fryzjerskich i kosmetycznych w trakcie podróży. Ponadto sprytnie został wykorzystany potencjał pobliskich hoteli, których skupisko z racji pobliskiego lotniska jest ogromne.

Także w pobliżu salonu, znajduje się największe firmowe zagłębie Warszawy i Mokotowa zwane potocznie mordorem. Co prawda mordor rozdziela od salonu fryzjerskiego Esterki, duże osiedle Hubertus (ul. Obrzeżna) , na którym mieści się kilkanaście salonów kosmetyczno fryzjerskich.
Jednakże przy odpowiedniej jakości świadczonych usług (wszystkie zabiegi medycyny estetycznej są wykonywane jedynie przez lekarzy specjalistów, salon posiada własne urządzenia do sterylizacji narzędzi w tym autoklaw) nie stanowi to dla Esterki najmniejszego problemu. Część pracowników pobliskiego mordoru oraz innych pobliskich firm, nieoficjalnie urywa się w godzinach pracy na wykonanie różnych zabiegów lub nawet zmianę fryzury.

Ponadto dużą cześć klientów, stanowią już stali klienci salonu, którzy dojeżdżają, już nawet nie z centrum warszawy a z bardzo oddalonych dzielnic czy dosłownie z drugiego końca miasta lub są zawodowo związani z pobliskim lotniskiem Chopina w Warszawie.

Przykład ten wskazuje jak lokalny rodzaj działalności jaką jest fryzjer czy kosmetyczka, może być z powodzeniem prowadzony nawet w przypadku niesprzyjającej lokalizacji, jednakże pod warunkiem świadczenia usług na naprawdę wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *