itech-news.com.pl

zdrowie

studia administracja

Dobór odpowiedniego stroju na wystąpienie publiczne to nie lada wyzwanie. Co ciekawe – dotyczy obu stron – zarówno prowadzącego, jak i słuchaczy. Dziś jednak przyjrzymy się temu, w jaki sposób ubiór może podnieść skuteczność wystąpienia i pomóc prowadzącemu.

Na samym początku musimy jasno zaznaczyć, że sami nie dotarliśmy jeszcze do jedynej słusznej drogi w kwestii idealnego ubioru na wystąpienie publiczne. Pamiętaj o tym, żeby dopasować strój do siebie – a więc do swojej osobowości, pozycji oraz wizerunku, jaki starasz się budować lub wzmacniać. Nie bój się jednak eksperymentowania – oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.

Dopasuj się do odbiorców

Jedna ze strategii dotyczących stroju na wystąpienie publiczne mówi o tym, by ubrać się tak, jak odbiorcy. Jest to ciekawe rozwiązanie przede wszystkim ze względu na autentyczność. Lubimy ludzi takich, jak my – a co za tym idzie, jeżeli włożysz podobny strój, nawiązanie więzi ze słuchaczami może być łatwiejszym zadaniem.

Ta wskazówka to przede wszystkim przestroga przed skrajnościami. Posłużmy się prostym przykładem. Wyobraź sobie polityka przemawiającego na plaży. Wszyscy dobrze wiemy, że niemal wszyscy zgromadzeni będą w strojach kąpielowych albo – mówiąc najbardziej ogólnie – założą coś luźnego. Jaki obraz pojawił się w Twojej głowie? Widzisz polityka w pełnym garniturze czy może w stroju kąpielowym? Wydaje się, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie “coś pomiędzy”.

Podsumowując, jeżeli ubierzesz się podobnie do swoich odbiorców, możesz zwiększyć szanse na to, że zyskasz ich sympatię.

Czy wyglądasz jak ekspert?

Na moment przenieśmy się jeszcze myślami na plażę, by rozważyć dwa warianty.

Sytuacja numer jeden to polityk przemawiający w garniturze. Czy wygląda jak ekspert? Pewnie tak. Czy jest ubrany bardziej elegancko, jak przystało na autorytet? Jasne. Problem w tym, że jego odbiorcy od razu poczują, że nie dzieli ich ogromna przepaść. Polityk albo będzie nieautentyczny, albo uświadomi odbiorcom, że nadają na zupełnie innych falach.

Z drugiej strony postawmy polityka w samych kąpielówkach. Ok – już teraz wszyscy wiemy, że brzmi to dosyć zabawnie. Trudno traktować poważnie osobę przemawiającą w kąpielówkach, racja? Niemniej jednak – wybierając strój na taką okoliczność, postawilibyśmy na kreację, której bliżej do stroju kąpielowego niż garnituru.

Oczywiście wystąpienie publiczne na plaży to dosyć skrajny przykład. W wielu przypadkach to, jak ubierają się słuchacze wcale nie jest tak oczywiste. Jeżeli bierzesz udział w cyklicznym wydarzeniu – sprawdź fotorelacje z poprzednich spotkań, by przeglądnąć stroje słuchaczy. Jeżeli czeka Cię nowe wydarzenie, po prostu zapytaj organizatora o dress code.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *