hologram kolekcjonerski

Fenoris - sala konferencyjna Wrocław

Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą, spora część gospodarstw rolnych podlegać będzie pod obowiązkowe ubezpieczenie OC gospodarstwa rolnego. Ustawa bardzo dokładnie precyzuje, kto, na jakich zasadach i jakie ubezpieczenia powinien wykupić. Warto więc się z nią nieco bliżej zapoznać, aby znać podstawowe prawa. Szczególnie tyczy się to wszystkich rolników oraz osoby zamierzające działalność rolną rozpocząć i prowadzić. Poniżej przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje na temat obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych. Na temat ubezpieczenia OC gospodarstwa rolnego, OC rolnika oraz ubezpieczenia obejmującego zabudowania gospodarcze.

Kto podlega obowiązkowym ubezpieczeniom rolniczym?

W pierwszej kolejności trzeba sobie tutaj wyjaśnić, kto podlega pod obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze.  Bowiem nie wszystkie gospodarstwa będą kwalifikować się do tego. Aby kwalifikować się do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami rolnymi, należy spełnić następujące warunki:

  • Być osobą fizyczną prowadzącą gospodarstwo rolne

  • Posiadać areał upraw rolnych o łącznej powierzchni powyżej 1 ha

  • W całości lub części odprowadzać podatek rolny.

Rolnicy spełniający te kryteria, będą musieli obowiązkowo wykupić OC rolnika oraz ubezpieczenie zabudowań gospodarczych. Do tego dochodzi jeszcze obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdów rolnych, z którego nie jest zwolniony nikt. Dochodzi także ubezpieczenie upraw rolnych. Tutaj jednak dotyczy to tylko tych rolników, którzy korzystają z dopłat bezpośrednich. W ich przypadku należy obowiązkowo ubezpieczyć co najmniej 50% posiadanych upraw.

Zakres zabezpieczenia poszczególnych polis

Każda z wykupionych polis ubezpieczenia rolniczego będzie tutaj zapewniać ochronę w zupełnie różnym zakresie. Warto sobie przybliżyć te kwestie, aby wiedzieć, która polisa, za co będzie odpowiedzialna. Tak więc poniżej przedstawiamy listę poszczególnych ubezpieczeń rolniczych wraz z wyszczególnieniem zakresu zapewnianej ochrony.

  • Ubezpieczenie OC rolnika – często przedstawiane jako OC gospodarstwa rolnego. Zapewnia ochronę od odpowiedzialności cywilnej, za szkody powstałe na rzecz osób trzecich w wyniku prowadzenia gospodarstwa.

  • Ubezpieczenie OC pojazdów rolnych – obowiązkowe dla każdego rolnika. Zapewnia ochronę na wypadek zdarzeń drogowych z udziałem maszyn rolniczych.

  • Ubezpieczenie zabudowań gospodarczych – bardzo pożyteczne ubezpieczenie. Gwarantuje ochronę na wypadek zdarzeń takich jak powódź, pożar, gradobicie, huragany.

  • Ubezpieczenie upraw rolnych – jest ubezpieczeniem obowiązkowym w przypadku pobierania dopłat bezpośrednich. Gwarantuje zabezpieczenie upraw rolnych przed skutkami działania sił atmosferycznych. Susza, powódź, ulewne deszcze, przymrozki, pożary. Wszystkie tego typu zdarzenia będą się kwalifikować do ochrony w tym ubezpieczeniu.

Jednym słowem mamy tutaj sporo różnorodnych polis ubezpieczenia do wykupienia. Będzie się to wiązać ze stosunkowo sporymi kosztami, niemniej jednak warto podkreślić, iż kary za brak polisy są o wiele bardziej dotkliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *